Жінки, мир, безпека

001Через вісімнадцять років з часу ухвалення Резолюції Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй 1325 «Жінки, мир, безпека» та через понад два роки з моменту прийняття Національного плану дій України на виконання Резолюції органи сектору безпеки та оборони України докладають зусиль для покращення гендерного балансу у військових силах; врахування гендерних аспектів під час розробки; планування, проведення та оцінки здійснення реформи, ліквідації зловживань та переслідування у Збройних Силах і для запобігання та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом та іншим порушенням прав людини.

Уряд України невпинно працює в напрямку європейської та євроатлантичної інтеграції. Особлива увага приділяється інтеграції гендерної рівності у реформу сектору безпеки та оборони. У 2017 році спільно зі структурою ООН Жінки Урядом було здійснено Оцінку гендерного впливу на сектор безпеки та оборони України, в якій було використано дані, що надавали Міністерство оборони, Генеральний штаб, Міністерство внутрішніх справ, Національна поліція, Державна прикордонна служба та Національна гвардія. Це демонструє постійну підтримку Україною порядку денного Організації Об’єднаних Націй «Жінки, мир, безпека», а також Цілей партнерства між НАТО та Україною з гендерних питань.

  1. 002Відповідно ТЛГ Першого заступника командувача Сухопутних військ ЗСУ за №404/6/4680 від 10.10.2018 р. щодо резолюції Кабінета міністрів України, за ініціативою заступника міністра оборони України з питань європейської інтеграції Департаменту військової освіти, науки, соціальної і гуманітарної політики міністерства оборони України 16 жовтня у м. Київ відбулося засідання м/в групи з питань імплементації Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» в секторі безпеки і оборони України.

Кабмін запланував участь у засіданні радників з гендерних питань, керівників вищих військових навчальних закладів, ліцеїв та установ культури, підпорядкованих Міністерству оборони України, в тому числі Військової академії в моїй особі викладача кафедри гуманітарних та соціально-економічних дисциплін Саєнко І. як призначеного начальником ВА позаштатним радником з питань зазначеного напрямку.

Під час засідання були розглянуті наступні питання:

- Проміжні результати першого етапу аналізу навчальних програм та курсів на предмет врахування гендерного компоненту у визначених навчальних закладах сектору безпеки і оборони України;
-  Пропозиції Держприкордонслужби щодо створення в Україні Центру гендерної компетентності персоналу сектору безпеки і оборони України.
В ході зустрічі обговорено:
- питання про результати діяльності жіночого центру «ООН Жінки» в Україні з імплементації гендерних питань в секторі безпеки і оборони України;
- взаємозв’язок структурованого та комплексного підходу до вирішення гендерної тематики в навчальному процесі, співвідношення жінок та чоловіків (акцентовано увагу на тому, що зараз ситуація обізнана як – далека від збалансованої), показники успішності серед слухачів різної статі;
- впровадження інституціалізації гендерної політики у всіх закладах.

Зараз вводяться курси (тренінги) для радників з питань обов’язків і завдань на певний період. Керівники заходу попередили, що 29 листопада ц.р. у м. Київ радників з гендерних питань очікують перші заняття щодо функціональних обов’язків, вмінь та навичок.

0032. Відповідно до резолюції Кабінету Міністрів України 19-20 березня 2019 року була проведена конференція «Врахування гендерних питань у навчальних програмах закладів вищої освіти сектору безпеки і оборони України» у м. Київ. Конференція була проведена за фінансової підтримки ООН Жінки в Україні.

У зазначеному заході з метою організації прийняли участь:

- Начальник Військового інституту Київського національного університету ім.Т. Шевченка;

- представники експертної групи (для ВВНЗ – учасники «пілотного» проекту з врахування гендерного аспекту в освітніх програмах навчальних дисциплін);

- призначені радники з гендерних питань керівників ВВНЗ та установ (закладів) культури, підпорядкованих Міноборони;

- представники Міністерства освіти та науки.

Під час відкриття конференції мали місце вступні промови:

- Іванни Климпуш-Цинцадзе, Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України;
- генерал-майора Олега Шинкарука, Ректора Національної академії державної прикордонної служби України;
- генерал-лейтенанта Сергія Соколовського, Начальника Національної академії Національної гвардії України;
- генерал-лейтенанта Анатолія Сиротенка, Начальника Національного університету оборони України імені Івана Черняховського;
004- полковника Сергія Кудінова, Ректора Національної академії Служби Безпеки України;
- генерал-майора Ігоря Толока, Начальника Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченко;
- генерала поліції другого рангу Володимира Чернея, Ректора Національної академії внутрішніх справ;
- генерала поліції третього рангу Валерія Сокуренка Ректора Харківського національного університету внутрішніх справ;
- генерал-лейтенанта Володимира Садкового, Ректора Національного університету цивільного захисту України;
- полковника Владислава Чайковського, Директора Інституту управління державної охорони України Київського національного університету імені Тараса Шевченка;
- капітана поліції Ірина Зеленої, Заступниці начальника Академії патрульної поліції.

На конференції були розглянуті та обговорені питання:

  1. Забезпечення гендерної рівності та порядку денного «Жінки, мир, безпека» в діяльності закладів вищої освіти сектору безпеки і оборони: концепція та дорожня карата для України. Обговорення результатів інституційної оцінки та аналізу навчальних програм пілотними закладами освіти сектору безпеки і оборони в Україні.
  2. Огляд успішного досвіду включення гендерної тематики в навчальні програми закладів освіти сектору безпеки і оборони – виклики, отриманий досвід та результати.
  3. Обмін національним досвідом включення гендерної тематики до навчальних програм: успіхи, виклики та вивчені уроки.

У програму проведення зазначеного заходу було включено роботу у групах: колективне обговорення методології комплексної інтеграції гендерних питань в навчальні програми за такими напрямками:

- Які основні виклики існують для комплексної інтеграції гендерних питань в навчальні програми?

- Який досвід, про який ви дізналися під час першого дня можна використати для ваших інститутів?

- Що би ви зробили інакше?

005Міністерство оборони, Генеральний штаб, Міністерство внутрішніх справ, Національна поліція, Державна прикордонна служба та Державна служба з надзвичайних ситуацій прийняли власні плани дій на виконання Резолюції РБ ООН 1325. Інституціалізація навчання з гендерної тематики зазвичай включена в плани дій органів державної влади сектору безпеки і оборони. Для забезпечення системного підходу у впровадженні гендерної тематики в навчальні програми закладів освіти сектору безпеки і оборони, а також відповідності їх змісту міжнародним нормам та стандартам щодо гендерної рівності. Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, за підтримки проекту ООН Жінки «Гендерна рівність в центрі реформ, миру та безпеки» започаткували ініціативу із комплексного інтегрування гендерної тематики у навчальні програми закладів вищої освіти сектору безпеки і оборони.

3. У Військовій академії міста Одеси відбулася виставка-презентація на тему «Інтеграція гендерної рівності у секторі безпеки та оборони України».

Сумісними силами керівництва академії, викладацького складу, працівників бібліотеки академії проводиться потужна робота щодо впровадження гендерного компоненту у навчальні програми та курси навчального процесу на підставі аналізу процесу реформування сектору оборони щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у Збройних Силах України.

0064. У відповідь на зобов’язання Уряду України виконувати Резолюцію Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека», структура ООН Жінки у тісній співпраці з Секретаріатом Кабінету Міністрів України з 2018 року розпочали ініціативу всебічного інтегрування гендерного компоненту та тематики «Жінки, мир, безпека» у навчальні програми закладів вищої освіти сектору безпеки і оборони. Після проведеної міжнародної конференції «Врахування гендерних питань у навчальних програмах закладів вищої освіти сектору безпеки і оборони» у березні 2019 року та консультацій з представниками визначених навчальних закладів сектору безпеки і оборони щодо написання методичних рекомендацій для інтегрування гендерного компоненту в навчальні програми закладів освіти (наукової, науково-дослідної, експериментальної роботи), структура ООН Жінки ініціювала проведення дводенного тренінгу для авторського колективу з написання методичних рекомендацій.

Для участі у тренінгу від Військової академії (м. Одеса) було відряджено радницю Начальника академії з гендерних питань Саєнко Ірину з метою посилення аналітичної спроможності групи авторів, яка працює над написанням методичних рекомендацій, в якому Саєнко Ірина є соавторкою. Тренінг відбувся 27-28 серпня 2019 р. у конференц-залі готелю «Ibis Kiev Railway station» (м.Київ).

Протягом тренінгу з вітальним словом виступили Урядова Уповноважена з гендерної політики, віце прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Катерина Левченко, представники Секретаріату Кабінету Міністрів України, ООН Жінки. Було надано експертну допомогу вищезгаданій авторській групі щодо реалізації проекту та в межах компетенції з боку СБУ, Нацполіції, ДСНС, МОН. Було надано сприяння членам авторської групи (список додається) з написання методичних рекомендацій щодо комплексного інтегрування гендерної тематики в навчальні дисципліни закладів освіти сектору безпеки і оборони України.

0075. Згідно доручення Віце-прем’єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України за організаційно-фінансової підтримки Представництва ООН Жінки в Україні представники апарату Міністерства оборони, Збройних Сил України та військових навчальних закладів взяли участь в навчально-ознайомчій поїздці до Скандинавського центру з питань гендеру у військових операціях Збройних сил Швеції (м.Стокгольм, Королівство Швеція) з 7 до 10 жовтня 2019 року.

Загальна чисельність групи складає 22 особи, з яких 8 представники Міністерства оборони України. Для участі у заході від оборонного відомства були визначені:

САЄНКО Ірина Валентинівна – кандидат політичних наук, доцент кафедри гуманітарних та соціально-економічних дисциплін Військової академії (м. Одеса);
В’ЯТКІНА Алла Олександрівна – помічник начальника інформаційно-аналітичного відділу Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного з гендерних питань (м. Львів);
КАРАКУРКЧІ Ганна Володимирівна – начальник навчального відділу Військового інституту танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» (м.Харків);
Полковник ГУЩИН Олег Олександрович – професор кафедри правового забезпечення Військового інституту Київського національного університету імені Тараса Шевченка;
КРИМЕЦЬ Людмила Володимирівна – провідний науковий співробітник науково-дослідної лабораторії (соціально-гуманітарних проблем) кафедри суспільних наук гуманітарного інституту, доктор філософських наук, старший науковий співробітник Національного Університету оборони України імені Івана Черняховського (м. Київ);
КРИТЕНКО Оксана Володимирівна – молодший науковий співробітник науково-дослідного відділу інформаційної та кібернетичної безпеки наукового центру Житомирського військового Інституту імені С.П.Корольова (м. Житомир);
008Підполковник СЕМЕНЮК Наталія Юріївна – заступник начальника інформаційно-аналітичного відділу Управління цивільно-військового співробітництва ЗСУ (м. Київ);
Полковник СУХОРАДА Григорій Іванович – заступник начальника Управління – начальник відділу нормативно-методичного забезпечення фізичної підготовки та спортивної роботи Управління фізичної культури і спорту Міністерства оборони України (м. Київ).

Доцільність участі у заході було визначено потребою інтегрування гендерного компоненту в сектор безпеки і оборони з урахуванням досвіду країн – членів НАТО та їх партнерів, а також позитивною динамікою розвитку відносин між Україною та Королівством Швеція.

Протягом плідної праці робочої групи від України було розглянуто ряд питань:

- ознайомлення з практичним досвідом Збройних сил Королівства Швеція у сфері реалізації гендерної політики;
- поліпшення організаційної культури уповноважених з гендерних питань – радників (начальників, керівників);
- активізація роботи над підготовкою навчально-методичних рекомендацій щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у секторі безпеки і оборони;
- покращення організації навчального процесу за відповідною тематикою.

009Протягом візиту було проведено наступні заходи:

- ознайомлення з практичним досвідом Збройних сил Королівства Швеція у сфері реалізації гендерної політики;
- відвідання Головного штабу Збройних сил Королівства Швеція, Північного центру з гендерних питань у військових операціях, Швецький університет оборони та батальйон військової поліції полку лейб-гвардії Королівства Швеція;
- вивчення навчальних вимог та здійснення аналізу навчальних програм;
- ознайомлення з системою гендерного навчання для інструкторів, питаннями включення гендерної складової у планування, навчання та виконання міжнародних місій;
- здійснення обміну практичним досвідом;
- поширення знань про роль жінок у конфліктах та мирних процесах.

Вище визначені особи – представники Міністерства оборони України під час відрядження:

1. Керувалися положеннями Конституції України, законами України та іншими нормативно-правовими актами з питань міжнародного військового співробітництва Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних сил України та їх структурних підрозділів, а також цим Технічним завданням;

0102. Вжили необхідних заходів щодо охорони державної таємниці, а також інформації з обмеженим доступом, що є власністю держави, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 736 та від 18.12.2013 р. № 939 (зі змінами).

Метою заходу було ознайомлення членів авторської групи з практичним досвідом Збройних сил Королівство Швеція в сфері реалізації гендерної політики, що сприятиме написанню навчально-методичних рекомендацій для викладання питань впровадження державної політики, стосовно забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у секторі безпеки і оборони.

Відвідування представниками Міністерства оборони України Скандинавського центру з питань гендеру у військових операціях Збройних сил Швеції активізувало роботу над підготовкою навчально-методичних рекомендацій щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, надало змогу ознайомитись з практичним досвідом Збройних сил Королівства Швеція у сфері реалізації гендерної політики, поліпшило організаційну культуру уповноважених з гендерних питань – радників (начальників, керівників) тощо.

Електронна бібліотека
доступно з внутрішньої мережі


доступно з внутрішньої мережі

доступно з внутрішньої мережі